Anime
Anime sa vyznačuje predovšetkým spôsobom kresby, ktorý je pre väčšinu ľudí mimo Japonska pomerne zvláštny a netypický. Tento spôsob vznikol z mangy. Anime samotné je len sfilmovaná = animovaná verzia toho, čo bolo predtým iba mangou. Väčšina postáv v anime má veľké oči, malé ústa a vlasy úplne ľubovoľnej farby. V anime prakticky neplatia fyzikálne zákony alebo len niektoré, to znamená, že postavy dokážu robiť veci, ktoré inak nie sú možné.
Začiatky anime siahajú do doby tesne po vzniku veľkých americých štúdií ako Walt Disney studios. Vyvíjalo sa však pomalšie, čo bolo dané hlavne japonským konzervativizmom a teda meochotou experimentovať s novým druhom umenia.
Hlavný rozmach nastal po druhej svetovej vojne a spája sa hlavne s menom továrenského robotníka Osamu Tezuka. V roku 1947 prišiel s kresleným románom Šin takaradžima a v roku 1963 potom s medzinárodne presláveným animovaným seriálom Tecuwan Atom, v zahraničí známym ako Astro Boy a u nás ako Astro. V týchto dvoch dielach vyvinul nový štýl ako animácie, tak aj príbehu, oboje odlišné od západných štúdii (v animácii je to hlavne použitie veľkých hláv, očí a tvári, ktoré vyjadrujú veľkú škálu emócií; v príbehu potom rozvoj postáv dovtedy známy len v hraných seriáloch – postavy starnú a podobne).
V 70. rokoch sa anime ďalej prudko rozvíja a vytvára si svoje jedinečné prvky. Jedným z nich je objavenie mecha (obrovských bojových robotov) v seriáloch – najznámejší seriál je Mazinger Z. V tejto dobe sa tiež prehlbuje charakterizácia postáv (kladní hrdinovia so zápornými vlastnosťami). Najznámejším seriálom, ktorý spájal tieto dva prvky je Mobile Suit Gundam.
V 80. a 90. rokoch vznikajú mnohé dodnes známe seriály, z ktorých niektoré vychádzajú dodnes. Známe sú Ramna 1/2 či Iauyasha alebo Dargon Ball. Rozvoj nových štýlov viedol k vzniku anime pre dospelých – hentai (kreslená pornografia). V tejto dobe vznikli aj dva filmy považované za míľniky žánru. V roku 1988 vyšiel apokalyptický film Akira o motocyklovom gangu v zničenom Tokiu a boji vlády proti hnutiam odporu. Masamuna Širó vydal v roku 1995 kultový film z kyberpunkového prostredia Ghost In The Shell, akčno-filozofický príbeh o prenasledovaní hackera menom Puppet Master, umelej inteligencii a otázke, kde v dobe rozvinutej techniky končí človek a začína stroj.
V dnešnej dobe anime pokračuje v rozvoji, každodenne vychádzajú nové diely, seriály sa dostávajú na DVD, existuje dokonca Oscarom ocenený film Cesta do fantázie.