Charakteristika:

Anime sa vyznačuje predovšetkým spôsobom kresby, ktorý je pre väčšinu ľudí mimo Japonska pomerne zvláštny a netypický. Tento spôsob vznikol z mangy. Anime samotné je len sfilmovaná = animovaná verzia toho, čo bolo predtým iba mangou. Väčšina postáv v anime má veľké oči, malé ústa a vlasy úplne ľubovoľnej farby. V anime prakticky neplatia fyzikálne zákony alebo len niektoré, to znamená, že postavy dokážu robiť veci, ktoré inak nie sú možné.

História:

Začiatky anime siahajú do doby tesne po vzniku veľkých americých štúdií ako Walt Disney studios. Vyvíjalo sa však pomalšie, čo bolo dané hlavne japonským konzervativizmom a teda meochotou experimentovať s novým druhom umenia.

Hlavný rozmach nastal po druhej svetovej vojne a spája sa hlavne s menom továrenského robotníka Osamu Tezuka. V roku 1947 prišiel s kresleným románom Šin takaradžima a v roku 1963 potom s medzinárodne presláveným animovaným seriálom Tecuwan Atom, v zahraničí známym ako Astro Boy a u nás ako Astro. V týchto dvoch dielach vyvinul nový štýl ako animácie, tak aj príbehu, oboje odlišné od západných štúdii (v animácii je to hlavne použitie veľkých hláv, očí a tvári, ktoré vyjadrujú veľkú škálu emócií; v príbehu potom rozvoj postáv dovtedy známy len v hraných seriáloch – postavy starnú a podobne).
V 70. rokoch sa anime ďalej prudko rozvíja a vytvára si svoje jedinečné prvky. Jedným z nich je objavenie mecha (obrovských bojových robotov) v seriáloch – najznámejší seriál je Mazinger Z. V tejto dobe sa tiež prehlbuje charakterizácia postáv (kladní hrdinovia so zápornými vlastnosťami). Najznámejším seriálom, ktorý spájal tieto dva prvky je Mobile Suit Gundam.
V 80. a 90. rokoch vznikajú mnohé dodnes známe seriály, z ktorých niektoré vychádzajú dodnes. Známe sú Ramna 1/2 či Iauyasha alebo Dargon Ball. Rozvoj nových štýlov viedol k vzniku anime pre dospelých – hentai (kreslená pornografia). V tejto dobe vznikli aj dva filmy považované za míľniky žánru. V roku 1988 vyšiel apokalyptický film Akira o motocyklovom gangu v zničenom Tokiu a boji vlády proti hnutiam odporu. Masamuna Širó vydal v roku 1995 kultový film z kyberpunkového prostredia Ghost In The Shell, akčno-filozofický príbeh o prenasledovaní hackera menom Puppet Master, umelej inteligencii a otázke, kde v dobe rozvinutej techniky končí človek a začína stroj.
V dnešnej dobe anime pokračuje v rozvoji, každodenne vychádzajú nové diely, seriály sa dostávajú na DVD, existuje dokonca Oscarom ocenený film Cesta do fantázie.

Čo sa skrýva pod pojmami manga a anime?

Manga

 

Japonský komiks, v prenesenom význame sa u nás má na mysli špecifický štýl kresby týchto komiksov

Anime

 

Zaužívaná skratka od spojenia Japananimation (i v oficiálnych materiáloch). Anime je teda v podtate animovaný film, seriál, alebo OVA vo väčšine prípadov vytvorený na základe úspešnej mangy.

OVA

 

Original Video Animation. Ide o anime určené priamo pre videotrh (teda nie do kín ani na televízne obrazovky). Z pravidla kratší, s kvalitnejšou animáciou než televízne seriály. Na druhú stranu dlhší než filmy a s horšou kvalitou animácie než veci do kín.

Otaku

 

Japonské slovo označujúce fanúšika, blázna do niečoho. V japončine má negatívne zafarbenie. Vzniklo asi pred 30-timi rokmi z jedného z menej používaných oslovení druhej osoby, ktorým sa veľmi často oslovovali ľudia zbláznení do mangy. Na západe znamená človeka, ktorý číta japonský komiks a sleduje japonské animované filmy a seriály, a zatiaľ nemá negatívne zafarbenie.

Zdroj: Comic Salón Comic Book/Manga Book 1.